Współpraca szkoły z innymi instytucjami

Nasze Gimnazjum prowadzi współpracę ze środowiskiem lokalnym:

Okoliczne przedszkola
Współorganizowanie spartakiady przedszkolaków oraz spartakiady integracyjnej  (Przedszkole nr 4, Przedszkole nr 93, Przedszkole nr 84) – VI Integracyjna Spartakiada Sportowa Przedszkolaków (pomoc techniczna i oprawa muzyczno – taneczna) Miejskie Przedszkole nr 1 – cykliczna organizacja Terenowych Zabaw Szkolnych i Przedszkolnych.

Miejski Dom Kultury „Południe” – uczestnictwo w lekcjach umuzykalniających i innych imprezach organizowanych przez MDK „Południe”, wystawa „Godzina pąsowej róży”, „W świątecznym andrzejkowym nastroju”, udział w spotkaniu  z kuratorem rodzinnym do spraw nieletnich panią Ewa Rybicką – Kik, cykliczna organizacja Konfrontacji Tanecznych Szkół Podstawowych, autorskie spotkania nauczycieli naszej szkoły. Uczestnictwo w spotkaniach uzupełniających Klubu Młodych Przyrodników oraz wspólna organizacja przyrodniczych wycieczek terenowych. Uczniowie szkoły uczęszczali i nadal uczestniczą w spotkaniach Przyrodniczych organizowanych przez Miejski Dom Kultury ”Południe” filii w Piotrowicach. Szczególnie aktywni w tym względzie są: Artur Dzierzawa i Paweł Pogorzałek. 22.04.2009 [Dzień Ziemi] przyrodnicza wycieczka terenowa nad dolinę Ślepiotki o tematyce: lokalna bioróżnorodność. 15.11.2010 przyrodnicza wycieczka terenowa nad dolinę Ślepiotki pod hasłem „Co się tu zmieniło”

Szkoła Podstawowa nr 27 – catering posiłków dla Gimnazjum nr 19.

Centrum Sztuki Filmowej „Kosmos” – prelekcja i udział w seansie filmowym „Dzieci Ireny Sendlerowej” (cała szkoła), korzystanie z wielu innych propozycji filmowych (poszczególne klasy).

Teatr im .S. Wyspiańskiego – udział w spektaklu „Oskar i pani Róża” (cała szkoła) i w wielu innych przedstawieniach (poszczególne klasy).

Teatr Rozrywki w Chorzowie – udział w musicalu „Oliwier” dla uczniów korzystających z zajęć prowadzonych w ramach Środowiskowego Programu Profilaktycznego.

Muzeum Historii Katowic – udział w prelekcji na temat samorządności miasta, oglądanie wystaw stałych i okolicznościowych, dary dla szkolnej biblioteki.

Katowicki UKS 06 „Południe” – organizacja zajęć z unihoca.

Fundacja „Nasz dom” – organizowanie zbiórki pieniędzy w ramach akcji „Góra grosza”.

Fundacja „Mam marzenie”zbiórka pieniędzy na cele fundacji, pomoc w organizacji Dni Adwentowych.

Biblioteka Pedagogiczna w Tychach – udział w warsztatach metodycznych.

V Liceum Ogólnokształcące im. W.Broniewskiego – udział w wieczorkach poetyckich, współorganizacja uroczystości 100–lecia szkolnictwa ochojeckiego.

Stowarzyszenie „Henryk Sławik –  Pamięć i dzieło”pomoc w organizacji nadania szkole imienia, uroczystości poświęcenia sztandaru, zaproszenie na uroczystość odznacznia pośmiertnie H. Sławika Orderem Orła Białego, wspólny wyjazd  na Węgry śladami patrona szkoły.

Uniwersytet Śląski – opieka nad studentami, odbywającymi praktyki.

Pałac Młodzieży- uczestnictwo w warsztatach ekologicznych.

Planetarium Śląskiezajęcia dydaktyczne astronomia geografii.

Schronisko dla zwierząt - zbiórka żywności i koców dla porzuconych zwierząt.

Polski Czerwony Krzyż – zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez pracowników Medycznego Studium Zawodowego w Katowicach.

Dom Spokojnej Starości „Zacisze” - jasełka,  występy zespołu „Twist”, umilanie okresów świątecznych drobnymi prezentami.

Okoliczne szkoły – uczestnictwo w rozgrywkach sportowych np. Zajęcie I miejsca w turnieju piłki nożnej chłopców z okazji Jubileuszu 170-lecia ZST i II LO.

Parafia Rzymsko – Katolicka pod wezwaniem św. Jacka w Ochojcu oraz Najświętszego Serca i Krwi Chrystusa w Piotrowicach – promocja szkoły oraz oprawa artystyczna festynów.

Państwowym Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym w Katowicach – udział w programie „Trzymaj Formę”.

Instytucja „ Stowarzyszenie Silesia Art.”

PORADNIĄ PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNĄ NR 2 - diagnoza trudności w nauce i problemów; wychowawczych; konsultacje i poradnictwo dla rodziców; terapia.

SPECJALISTYCZNĄ PORADNIĄ PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNĄ - działa za rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnych i ich rodziców, udział w nadaniu poradni imienia ks. ST. Wilczewskiego.

SPECJALISTYCZNĄ PORADNIĄ RODZINNĄ - terapia indywidualna i rodzinna, konsultacje i poradnictwo.

MIEJSKIM OŚRODKIEM POMOCY SPOŁECZNEJ - pomoc materialna, współpraca dla rodzin w trudnych sytuacjach życiowych i ekonomicznych.

OŚRODKIEM INTERWENCJI KRYZYSOWEJ - pomoc dla osób doznających przemocy, - pomoc dla osób sprawujących przemoc.

IV KOMISARIATEM POLICJI - współpraca z Grupą Do Spraw Nieletnich.

SĄDEM REJONOWY WYDZIAŁEM RODZINNYM I NIELETNICH - współpraca z kuratorami sądowymi, opiniowanie uczniów.

STRAŻĄ MIEJSKĄ - sekcja prewencji szkolnej, spotkania edukacyjne dla uczniów i rodziców.

ŚLĄSKIE CENTRUM PROFILAKTYKI I PSYCHOTERAPII - spotkania edukacyjne dla uczniów , rodziców i nauczycieli.

PRACOWNIĄ PSYCHOEDUKACJI - zajęcia warsztatowe dla uczniów dotyczących profilaktyki uzależnień.