Projekt edukacyjny "Trzymaj formę"

Nasze gimnazjum przystąpiło do ogólnopolskiego programu edukacyjnego dotyczącego promocji zasad zbilansowanej diety i aktywności ruchowej pod hasłem "Żyj zdrowo - jedz kolorowo"

Program nosi nazwę "Trzymaj Formę" i będzie realizowany w naszej szkole w roku szkolnym 2014/2015. Celem programu jest edukacja w zakresie:

• trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej,
  • promowania aktywnego stylu życia,
  • propagowania zbilansowanej diety.

Program „Trzymaj Formę" współorganizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dot. Diety, aktywności fizycznej i zdrowia.

Program rozwija zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie. Realizowany jest metodą projektu dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Projekty winny służyć promocji aktywności fizycznej, uczyć prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.

Konieczność powstania takiego programu wynika z tego, że ponad 20% polskiej młodzieży ma problemy z właściwym odżywianiem się. Wzrasta liczba osób z nadwagą i otyłością oraz  liczba młodzieży, u której stwierdza się niedożywienie, jak również skrzywienia kręgosłupa.

W związku z tym postanowiliśmy w zakresie promocji aktywnego stylu życia zrealizować między innymi następujące zadania:

• integracyjny rajd klas pierwszych
  • coroczny rajd ekologiczno-turystyczny dla uczniów klas trzecich
  • wycieczki piesze i rowerowe po okolicy
  • turnieje szkolne i międzyszkolne piłki nożnej, siatkówki, koszykówki,
  • szkolny turniej aerobiku
  • międzyszkolny  turniej taneczny
  • pozalekcyjne zajęcia sportowo-rekreacyjne
    • siatkówka
    • koszykówka
    • piłka nożna
    • zajęcia taneczne
    • aerobik

W zakresie zdrowego odżywiania się postanowiliśmy zrealizować m.in. następujące zadania:

• przeprowadzenie konkursu na przepis: "zdrowe śniadanie", "zdrowy obiad",  "zdrową kolację",
  • rozwiązywanie testów na temat: "Co wiesz o zdrowym trybie życia", "Wiem, co jem",
  • pogadanki prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego, nauczyciela biologii oraz wychowawców klas na temat zdrowego odżywiania się i aktywnego trybu życia,
  • przeprowadzenie szkolnego konkursu prozdrowotnego.
Mamy nadzieję, że realizacja programu pozwoli na zmianę nawyków żywnościowych i zahamuje epidemię bezruchu naszej młodzieży.